Zarezerwuj teraz !

Nasi partnerzy

 

 

NEWSLETTER

 

 

Wieś Zalipie to cudowne, wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Zalipie znajduje się w województwie małopolskim, przy granicy z województwem świętokrzyskim, na północ od Tarnowa. To żywy skansen niecodziennej tradycji, dlatego zabudowa wioski Zalipie znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

   

Zalipie zwane jest wsią malarek - jej hasłem reklamowym jest "Chaty jak kwiaty". I to prawda, Zalipie pod tym względem jest unikatową miejscowością w Polsce, wioska słynie z pięknie malowanych chat, właśnie z motywami kwiatowymi. Ale nie tylko domy są tu wymalowane, bo i remiza, dom parafialnym, Dom Kultury, świetlica, a nawet studnie, płoty i inne elementy małej architektury mają misternie wymalowane kwiatowe wzory.

Wymalowane są nawet dawne ziemianki, w których przechowywano zapasy na zimę. W Zalipiu odnaleźć można około 40 malowanych domów. "Wieś malowana" robi ogromne wrażenie! To taka wielowymiarowa twórczość ludowa.

PROPOZYCJE WYCIECZEK

  • Zalipie - "malowana wieś"

    ZALIPIE - "MALOWANA WIEŚ"

    Wieś słynąca ze zdobienia domów malunkami na ścianach i piecach oraz kwiatami z bibuły, wycinankami i pająkami ze słomy.W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów,najbardziej znanym przykładem tej sztuki ludowej jest zagroda Felicji Curyłowej.

    dowiedz się więcej...